شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 صبح لغایت 5 بعداز ظهر

ایستگاه های کاری مجازی

لزوم توجه بیش از پیش به توسعه صنایع نوین بالأخص صنعت فناوری اطلاعات و با پیشرفت روز افزون این صنعت و تکنولوژیهای وابسته به آن، همواره تمایل کاربران به سمت استفاده از تجهیزات، در عین سادگی در عملکرد ،در دسترس بودن ،امنیت اطلاعات ،صرفه اقتصادی و کاهش هزینه ها ، انعطاف پذیری و دستیابی به اطلاعات مورد نیاز در کمترین زمان ممکن ،مشاهده شده است . از همین روی شرکت ها و کمپانی های معتبر فعال در این حوزه از تمامی ابزارها و فناوری های مورد نیاز استفاده نموده و در جهت ارتقاء آن تلاش می کنند تا نیاز کاربران را مرتفع سازند. همگام با این پیشرفت ،مقوله مجازی سازی چندی است که نقشی کلیدی و تعیین کننده ای در مدیریت شبکه و بهینه سازی آن ایفا می نماید. یکی از این موارد مجازی سازی Desktop) Desktop Virtualization) می باشد. 
مجازی سازی Desktop از سمت کاربر ( کلاینت ها ) بسیار حائز اهمیت و مورد توجه است. بطوریکه با حذف سخت افزارهای دست و پاگیر مانند کیس کامپیوتر، ارائه گرافیک تصویری با کیفیت بالا، استفاده از امکانات و سرویس های شبکه به شکلی مطلوب و هچنین بالا بردن سرعت پردازش اطلاعات دو راهکار می توان ارائه نمود:  Thin Clientها و Zero Client ها ، که شرکت گسترش فناوری آفشید از تامین کنندگان این تجهیزات بوده و نمایندگی رسمی فروش برندهای معتبری از جمله : NComputing را در اختیار دارد که در ادامه با فعالیت های شرکت در این زمینه بیشتر آشنا خواهید گشت.
در بحث مجازی سازی Desktop از روش ها و پروتکل های خاصی استفاده میگردد که در عملکردThin Clientها و Zero Clientها نقش به سزایی ایفا می کند.
 • PCOIP) PC Over IP):
یک پروتکل اختصاصی نمایش از راه دور می باشد که توسط شرکت معتبر VMware بسط و گسترش داده شده است. PCoIP  مبتنی بر UDP کار می کند که توسط میزبان ارائه میگردد و از VMware Horizon View که یک ابزار مدیریتی پیشرفته جهت در اختیار قرار دادن Desktop از طریق فضای ابری ( Cloud ) است، نیز پشتیبانی می کند.که در نهایت محصول آن VDI ( Virtual Desktop Infrastructure ) در بستر ESXi است.   
از مزایایی که این پروتکل به همراه دارد می توان بهStability   و سرعت پردازش بالا، امنیت از اطلاعات کاربران و . . . اشاره نمود. این پروتکل هم بصورت سخت افزاری و هم نرم افزاری در دسترس می باشد.
 • VDI) Virtual Desktop Infrastructure):
طبق تعریفی که  VMware از VDI ارائه نموده است، VDI محیط و بستری را فراهم می نماید جهت انتقال Desktop از Data Center یا همان سرور مرکزی. به این معنا که VDI یک سیستم عامل Desktop با دسترسی از راه دور می باشد که از روی Data Center توسط یک Thin Client یا Zero Client قابل دسترسی است.  VDI یک مدل رایانشی است که یک لایه مجازی سازی را بین سرور و Desktop ،  Thin Clientها و Zero Client ها اضافه می کند. با راه اندازی فناوری مجازی سازی در سیستم عامل ها، مدیران شبکه می توانند برای کاربران، قابلیت دسترسی از هر مکان را برای دستیابی به Desktop  فراهم کنند و همچنین امنیت داده را تا میزان قابل قبولی تضمین نمایند.
 • RDP) Remote Desktop Protocol):
پروتکل اختصاصی شرکت مایکروسافت می باشد و وظیفه آن برقراری ارتباط میان سرورمرکزی و Thin Client ها از طریق شبکه است. در حقیقت می توان با استفاده از بستر شبکه به یک سیستم دیگر بصورت گرافیکی وصل شد و آنرا مدیریت نمود.
 • ICA) Independent Computing Architecture):
پروتکلی است محصول شرکت Citrix ، عملکرد آن همانند RDP است با این تفاوت که توسط Citrix ارائه شده است و به کلاینتها این امکان را میدهد تا با سرور ارتباط برقرار نموده، بطوریکه بسیاری از Applicationهای ویندوز با استفاده از پلتفورم Citrix که پروتکل نمایش از راه دور است، قابل اجرا باشند.
 • HDXHigh Definition Performance):
تکنولوژی HDX ارائه مجموعه ای از قابلیت هایی با کیفیت بالا (High Definition) جهت استفاده کاربران از برنامه های کاربردی و Applicationهای Windows و Windows Desktop با پهنای باند مناسب فراهم می کند. پیاده سازی این تکنولوژی و استفاده از محیط Citrix پایداری و کیفیت مثال زدنی نسبت به نمونه های مشابه دارد وحتی قابلیت کار با نرم افزارهای سنگین گرافیکی را مهیا می سازد.
 • Thin Client :

Thin Clientها یک کامپیوتر سبک وزنی می باشند که هدفشان ارتباط از راه دور با یک سرور می باشد (منابع مجازی سازی Desktop ) که به منظور انجام محاسبات قوی و پردازش های سنگین به سرور وابسته هستند. این دستگاه در حقیقت سخت افزاری است که در تکنولوژی VDI با هدف کاهش هزینه و انرژی مصرفی طراحی شده است تا کاربر بتواند سیستم عامل و Application های مورد نیازش را از سرور دریافت کرده و استفاده کند.این انتقال داده تاثیری بر سرعت عملکرد Desktop نداشته و می تواند با همان سرعت قبلی به منابع مورد نیازش دسترسی داشته باشد. 
Thin Client ها بیشتر شبیه به یک PC و یا Mini PC می باشد که تا حدودی قابلیت توسعه پذیری و ارتقاء سخت افزاری دارند زیرا دارای RAM ، CPU و هارد است و چیزی همانند یک کامپیوتر جمع و جور است که این کامپیوتر برای استفاده بصورت یک پایانه شبکه ای طراحی و تدوین شده است. برای ارتباط Thin Client با سرور چندین پروتکل وجود دارد که پروتکل RDP شرکت Microsoft و پروتکل ICA شرکت Citrix معرفی شده اند. بطوریکه عملکرد اصلی آن انتقال Desktop از روی سرور و از راه دور توسط پروتکل های یاد شده می باشد. این دستگاه مبتنی  بر سیستم عامل های Linux و Windows می باشد. نحوه اتصال در Thin Client ها بدین صورت است که چند اتصال VDI برقرار می شود و دارای یک ابزار مرکزی است که علاوه بر اینکه اتصال را مدیریت می کند به شکلی موثر در حفظ و اعمال به روز رسانی نظارت دارد.
در Thin Clients برای پیکربندی از یک قالب مشخص استفاده می شود که این کار مدیریت دستگاه را راحت تر می کند . به روز رسانی نرم افزار نیز در این نوع حتی کمتر از یک pc کار می برد.
از آنجا که قابلیت کار و شناسایی نیازهای مورد استفاده کاربر بسیار مهم است، در Thin Clients این قابلیت، انعطاف پذیر طراحی شده. برای رفع نیازهای کاربر و تامین رضایت او، دسترسی به برنامه های کاربردی اعم از طراحی گرافیک؛برنامه های مایکروسافت آفیس و … به راحتی امکان پذیر بوده و همچنین کاربر می تواند از توانایی برنامه های نصب شده مانند مرورگر، برنامه های ایمیل، Acrobat  و … بروی سرور نیز استفاده نماید.
 • Zero Client :

نسل جدید تکنولوژی VDI،  Zero Clientها می باشند. در این سری از VDI، مجازی سازی بصورت 100% انجام شده است. به این معنا که این دستگاه هیچ سخت افزاری برای پردازش و ذخیره سازی ندارد و وسیله ایست که توانایی نمایش پردازش های درون سرور را دارد. در این تکنولوژی داده ای بین سرور و کلاینت جابجا نمی شود بلکه تنها پردازش گرافیکی و پیکسل ها هستند که از طریق کابل شبکه و یا روی بستر اینترنت جابجا می شوند. این دستگاه شباهت های زیادی با تین کلاینت دارد اما در عین حال تفاوت های محسوسی در امنیت و سرعت و.. دارد که در ادامه به آن می پردازیم. این دستگاه CPU، RAM، Hard Drive و Fan ندارد بنابراین سیستم عامل، پردازش و داده ای هم نخواهد داشت که نیازی به مدیریت از سمت کاربر داشته باشد و امنیتی تضمین شده را در شبکه برقرار می کند. سادگی ساختار Zero Clientها کاهش مصرف برق و تولید گرما را به همراه دارد . آنها نسبت به Thin Client ها بُعد سخت افزاری بیشتری دارند یعنی در سرور برای هر دسکتاپ، فضایی سخت افزاری اختصاص داده می شود. به همین دلیل سرعت Boot شدن یک Zero Client تنها چند ثانیه طول می کشد.
به دلیل اینکه تمام محاسبات در سرور انجام می شود چگونگی ارتباط و پروتکل ارتباطی بین Zero Client و سرور از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است زیرا می تواند به شدت بر زمان پاسخگویی Zero Client تاثیر بگذارد.
Zero Clientها دارای یک سیستم عامل با پردازنده ای قوی می باشند که به طور خاص برای پروتکل هایPCoIP و HDX که مختص VDI است طراحی شده اند. همانطورکه اشاره شد در این دستگاه بسیاری از فرآیندها و پردازش های رمزگشایی در یک سخت افزار اختصاصی انجام می شود و در نتیجه بسیار کارآمد و سریع انجام می پذیرد در کمتر از 2 ثانیه بوت می شود. در مقابل ویروس ها ایمن می باشند.در این دستگاه زمان downtime کاهش یافته تا بهره وری استفاده کاربران از سیستم را افزایش دهد.این دستگاه ها نیاز به تعمیرات و بازدید دوره ای کمتری دارند و به ندرت نیاز به بروز رسانی پیدا می کنند مگر در مواردی که نیاز به تغییرات اساسی در سیستم BIOS آن پیدا شود در صورت نیاز فرآیند به روز رسانی بسیار سریع صورت می گیرد.
 • مزایای استفاده از Thin Clientها و Zero Client ها:
 • کاهش هزینه مالکیت TCO IT‌ و صرفه جویی در قیمت خرید تا 50%
 • طول عمر و دوام بالا، به دليل عدم وجود قطعات جانبي، از این رو کمتر دچار خرابي شده و تغییرات کمتری در قطعات و اجزاء سخت افزای آنها وجود دارد.
 • کاهش مصرف برق و ذخیره انرژی
 • افزایش قابلیت اطمینان
 • مدیریت آسان و نظارت متمرکز بر عملکرد کاربران و کنترل از راه دور، کاهش بار کاری مدیریتی از طریق مدیریت متمرکز و پشتیبانی و نگهداری بهتر و راحت تر.
 • امنیت بالا از جهت کنترل دسترسی کاربران به پورتهای ورودی و خروجی از قبیل USB ، CD/DVD Drive و … همچنین از آنجا که همه محاسبات و انتقال داده در سرور و مرکز داده انجام می شود، نیاز به ذخیره اطلاعات بصورت Locally نیست و در نتیجه سطح بالاتری از امنیت اطلاعات و داده ها بوجود می آید.
 • کاهش پهنای باند مورد نیاز شبکه به این دلیل که به نوعی هم کلاینت ها و هم سرور در مرکز داده می باشند.
 • سهولت ارتقاء به هنگام بروزرسانی سیستم عامل و نرم افزارها که از طريق Application مرکزي که روي سرور نصب شده ،نرم افزار کنترلي روي Client جديد نصب شده و در صورت خرابي نيز مي توان به راحتي ترمينال مورد نظر را از شبکه خارج نمود.
 • قابلیت انعطاف پذیری بالا متناسب با اکثر کسب و کارها
 • حذف آلودگی صدا و حرارت
 • وزن پایین و اشغال فضای بسیار کم
 • بهره برداری بیشتر از منابع سخت افزاری و بکارگیری بهینه آنها
 • سازگار با کلیه نرم افزارهای کاربردی از جمله Office، Photoshop ،Internet Explorer، نرم افزارهای اتوماسیون اداری و صنعتی و همچنین ویندوزسرورهای 2003 ، 2007 ، 2012 ، لینوکس سرور و ناول می توانند در سرورهایی که تحت Thin & Zero Clientها  می باشند مورد استفاده قرار گیرند.
 • دامنه سازمانها و مجمو عه هایی که به این محصولات نیاز دارند:
 • بانک ها و موسسات مالی اعتباری
 • موسسات آموزشی و پژوهشی ( مدارس، آموزشگاها، دانشگاها)
 • بیمارستانها و مراکز درمانی
 • هتل ها و مراکز اقامتی
 • مراکز پاسخگویی تلفنی ( Call Centers )
 • مراکز ورود اطلاعات ( Call Entry )
 • سالن های کنفرانس و همایش
 • وزارتخانه ها و سازمانهای دولتی
 • کارخانجات و محیط های صنعتی
 • شرکت های مرتبط با صنایع انرژی ، پتروشیمی و نفتی