شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 صبح لغایت 5 بعداز ظهر
 

مراکز داده ( DATA CENTER )

مراکز داده (دیتا سنتر) متشکل از تجهیزات زیر ساختی شبکه ( مانند سوییچ ها، روتر ها، فایروال ها و… )، سرور ها  و ذخیره سازهایی است که سازمان ها جهت مدیریت، پردازش، ذخیره سازی و انتشار داده ها در مقیاس بزرگ، به آن نیاز دارند. یک سازمان به شدت متکی به برنامه ها، خدمات و داده های موجود در یک دیتا سنتر است. اهمیت این مسئله به  قدری است که می توان عنوان کرد نقطه کانـونی و حیاتی عملیات روزمره سازمـــان داده های موجود در دیتا سنتر می باشد.
همچنین برای راه اندازی مراکز داده به دلیل اهمیت بالای آن ها باید به مواردی همانند مدیریت و نظارت، سیستم امنیت فیزیکی، تهویه هوا، تامین برق، سیستم های سرمایش و هوا رسانی و تخلیه توجه ویژه ای داشت.

مدیریت و نظارت زیرساخت های دیتا سنتر

دیتا سنترهای مدرن استفاده گسترده ای از نرم افزارهای  نظارت و مدیریت دارند. این نرم افزارها  مانند ابزار مدیریتی برای زیرساخت های مراکز داده عمل می کند و امکاناتی را در اختیار مدیران IT قرار می دهند، که از جمله این قابلیت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • اجازه دسترسی از راه دور جهت نظارت بر تاسیسات و تجهیزات دیتا سنتر
  • اندازه گیری عملکرد دیتا سنتر
  • تشخیص به موقع خرابی دیتا سنتر و پیاده سازی یک آرایه وسیع از اقدامات اصلاحی
باید توجه داشته باشیم که تمام قابلیت های فوق الذکر بدون ورود فیزیکی به اتاق دیتا سنتر نیز قابل انجام است.
رشد مجازی سازی یک بعد مهم دیگر به مدیریت زیرساخت های دیتاسنتر افزوده است. مجازی سازی از انتزاع سرورها، شبکه ها و استوریج ها پشتیبانی می کند و این اجازه را به مدیران شبکه می دهد که تمام منابع محاسباتی خود را بدون توجه به مکان فیزیکی، سازمان دهی کنند، همچنین این امکان وجود دارد که در صورت نیاز به استفاده مجدد از آنها، تمام منابع بازیابی شوند. تمام این قابلیت ها از طریق نرم افزار مدیریتی، قابل پیاده سازی خواهند بود.

ایمنی و امنیت دیتا سنتر 

در طراحی دیتاسنترها پیاده سازی روش های ایمنی و امنیتی صوت ، الزامی است. به عنوان مثال ایمنی ، عموما در طرح راه ها و راهروهای دسترسی به مکان دیتاسنتر نمود پیدا می کند چرا که باید فضای کافی برای جابجایی تجهیزات بزرگ IT وجود داشته باشد، همچنین بستر مناسب برای تعمیر زیرساخت ها توسط متخصصان را فراهم آورد. سیستم اطفاء حریق یکی دیگر از حوزه های مهم ایمنی می باشد که مانع استفاده گسترده از تجهیزات حساس الکتریکی و الکترونیکی پر مصرف می شود. در مقابل دیتاسنترها اغلب از سیستم های اطفاء حریق شیمیایی سازگار با زیست محیطی استفاده می کنند که به شکل چشمگیری خطرات آتش سوزی را کاهش می دهند. از آنجایی که دیتاسنتر یک دارایی مهم برای سازمان ها محسوب می شود، نیاز به مقیاس های امنیتی گسترده همچون کلیدهای ورودی و بازرسی ویدیویی می باشد تا تخلفات احتمالی بازدید کنندگان، پیمانکاران و کارمندان را شناسایی کرده و از آنها جلوگیری کند.
شرکت گسترش فن آوران آفشید آمادگی دارد تا هر گونه خدمات در  زمینه ی مراکز داده اعم از مشاوره، طراحی، تامین تجهیزات، راه اندازی و خدمات پشتیبانی را برای ارگان های دولتی و شرکت های خصوصی ارائه دهد.